UMA Audioguide

Kdo jsme a co děláme

Projekt UMA Audioguide spadá pod zapsaný spolek INI Project, jehož cílem je hledat netradiční formáty prezentace a podpory současného umění. UMA Audioguide je především online platformou pro setkávání veřejnosti se současným uměním. Vytváříme výzkumné audio projekty, jejichž cílem je napomáhat otevírat a kultivovat svět současného umění.

náš příběh

UMA Audioguide je pokračováním projektu UMAkArt (U Make Art), který v roce 2010 založily Karina Kottová, Jana Babincová a Klára Adamcová. Původní projekt se věnoval rozličným aktivitám s cílem informovat a zprostředkovat umění širšímu publiku. Program sestával z přípravy audio průvodců, workshopů a návštěv ateliérů či menších galerií a dalších zajímavých míst napříč uměleckou scénou. Od roku 2023 vytváříme především podcastové minisérie, které se zabývají různými tématy napříč uměním. Snažíme se zachovat ideu přístupnosti a srozumitelnosti i lidem mimo uměleckou scénu. Abychom nezůstávali jen v online prostředí, pořádáme také akce, jejichž cílem je podporovat setkávání a dialog.

pro galerie - nabídka tvorby audioguidu

Galeriím současného umění nabízíme vytvoření našeho audioguidu (rozhovoru s umělcem či kurátorem) k aktuální výstavě o délce přibližně 8-15 minut. Naše editorky a editoři se uměním zabývají dlouhodobě, kriticky reflektují současné tendence a ke každému rozhovoru přistupují s potřebnou pozorností a přípravou. Nahrávky jsou pečlivě editovány a zveřejněny na vybraných platformách (Soundcloud, Spotify) a dále šířeny a zviditelňovány skrze sociální sítě (FB, IG). Této činnosti se věnujeme již od roku 2013 především v nezávislých galeriích. Práce editora je zpoplatněna, pro bližší informace o podmínkách spolupráce nás kontaktujte na uma.audioguide@email.cz.

náš tým

Ludmila Zapadlík Homutová

koordinátorka projektu a členka redakční rady
historička umění

Tereza HavelkováPR manažerka a členka redakční rady
historička umění

Anežka Kořínkováčlenka redakční rady
teoretička umění a kurátorka

za podporu děkujeme

Praha_CB_cerne_bile pozadi